modistka Jolana Kotábová

Jolana Kotábová

V roce 1989 jsem začala pracovat jako modistka v Družstvu Moděva, později Družstvo Model Praha.

V první dílně v Jungmannově ulici jsem pracovala pod vedením Jarmily Potůčkové.
Potom jsme se přestěhovali do ulice Mikulandská a od roku 1994 jsem pracovala pod vedením Daniely Veselé v ulici Milady Horákové. Zde jsem vytvářela klobouky pro běžné nošení, divadlo, film, reklamu a pro přední české módní návrháře. V roce 2003 jsem šla na mateřskou dovolenou.

Po mateřské dovolené v roce 2011 jsem se rozhodla vydat vlastní drahou a založila jsem si svoji dílnu, kde vytvářím dámské modelové klobouky a zúročuji vše, co jsem se během let naučila.
Nyní se ještě doškoluji a učím novým metodám, jako je zpracování a používání nových moderních materiálů.
Během prvních let jsem měla štěstí na starší kolegyně, které pracovaly jako modistky ještě během 2. světové války. Svými zkušenostmi mne obohatily a já se od nich mnohé naučila.

Proto kladu důraz na ruční zpracování a kvalitně odvedenou práci. Je to pro mne priorita. Klobouk ale také musí mít nápad a být ozdobou ženy.

Inspirací k vytváření klobouků mi je materiál, barva, trend, příležitost a, je-li klobouk již pro konkrétní zákaznici, tak je to především ona. Dále to jsou momenty a nálady, které mne právě obklopují.
Obdivuji neuvěřitelné kreace londýnských modistických návrhářů jako je Stephen Jones a Philip Treacy. Zřejmě i dámy v královské rodině si je oblíbily, jelikož jsou často nositelkami jejich klobouků.

Praha není Londýn, ve kterém mají klobouky velkou tradici i díky královské rodině. Ale i v Praze jsou dámy, které nemohou vyjít bez klobouku…

Mnoho žen má k nošení klobouků nějaké předsudky a bojí se je nosit…ale pro každý typ ženy se dá vytvořit model klobouku a je velmi důležité si klobouk umět správně posadit, aby právě nevypadal směšně a žena se v něm dobře cítila.
Někdo se potřebuje pod kloboukem schovat, někdo naopak chce kloboukem upoutat pozornost.

Klobouk podtrhuje na ženě její individualitu. Může být decentní, elegantní, ale i extravagantní.

Klobouk je vášeň…nošení klobouků je zábava.

Copyright © 2011 Jolana Kotábová